پوشش گیاهی گرجستان : در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع پوشش های گیاهی کشور گرجستان آشنا کنیم. شاید تا کنون مقاله ای جامع راجع به انواع گونه های گیاهی در کشور گرجستان ندیده باشید. پس اگر علاقمند به این مبحث هستید تا پاین این مطلب ما را همراهی کنید.

پوشش گیاهی گرجستان

گرجستان کشور بسیار سرسبزی می باشد به طوری که حدود یک سوم مساحت این کشور از جنگل های سرسبز پوشیده شده است.

بیش از چهار هزار گونه گیاهی تا کنون در گرجستان شناسایی و ثبت شده اند. مهمترین گونه های گیاهی این کشور را می توانید در باغ گیاهشناسی تفلیس و همچنین باغ گیاهشناسی باتومی یکجا در کنار هم ببینید.

پوشش گیاهی گرجستان

پوشش گیاهی گرجستان

به همین دلیل است که هر ساله گردشگران زیادی از باغ گیاهشناسی تفلیس و باتومی بازدید می کنند.

پوشش گیاهی گرجستان در قسمت های شرقی و غربی این کشور کاملا با هم تفاوت دارند و این موضوع تنوع پوشش گیاهی شده است.

در قسمت های غربی گرجستان میزان بارندگی زیاد است و رطوبت آن باعث گرم تر شدن آن منطقه شده است. به همین دلیل آب و هوای قسمت های غربی گرجستان گرم و مرطوب تر از مناطق شرقی این کشور است.

عمده ی پوشش گیاهی در مناطق غربی این کشور سرسبز است. حتی کوه ها و کوهپایه ها پوشش سبز دارند. بیشترین پوشش گیاهی در مناطق غربی گرجستان عبارتند از : بلوط ( ایمرتیاتی، ایبریایی، هارتویس) راش، شاه بلوط، ممرز و توسکا.

این در حالی است که مناطق شرقی این کشور که عمدتا کم باران و خشک است ، تشکیل شده از پوشش های گیاهی همچون : افرا، خرمالو، زبان گنجشک، زیرفون، گلابی، سیب و راش شرقی.

در مناطق شمالی کشور گرجستان کوه های سر به فلک کشیده و مرتفع قفقاز قرار دارند، که همواره پوشیده از برف هستند.

قله کازبگی نیز در همین کمربند مرتفع قرار گرفته است که ارتفاع آن به حدود ۵۰۳۵ متر می رسد.

کمربند شمالی گرجستان که از کوه های بلند قفقاز تشکیل شده است مانع از رسیدن توده های هوای سرد از مناطق سیبری روسیه به داخل منطقه قفقاز جنوبی می شود.

به همین دلیل است که هوای بسیار سردی در کشور گرجستان غالب نیست.

مناطق جنوبی گرجستان که با کشورهای ارمنستان و آذربایجان مرز مشترک دارند عمدتا از چمنزارها و گونه های فرش مانند کوتاه آلپی تشکیل شده اند.

توضیحاتی بود هرچند کوتاه و مختصر درباره پوشش گیاهی کشور گرجستان. امیدواریم که این مقاله مورد استفاده شما همراهان گرامی قرار بگیرد.

دیدگاه یادتان نرود. منتظر نظرات سازنده شما عزیزان هستیم.

۴.۷/۵ (۳ Reviews)