آشنایی با گرجستان زیبا و جذاب : در این مقاله بر آن شدیم تا باب آشنایی با کشور گرجستان را به روی شما خوانندگان عزیز باز نمائیم. امیدواریم تا پایان مقاله ما را همراهی نمائید.

آشنایی با گرجستان زیبا و جذاب

گرجستان کشوری است که دارای مساحتی به وسعت ۶۹ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مربع می باشد. این کشور جمعیتی بالغ بر ۴ میلیون نفر دارد.

گرجستان به پایتختی شهر تفلیس از شمال با روسیه، از جنوب شرقی با جمهوری آذربایجان، از جنوب با ترکیه و ارمنستان و از غرب با دریای سیاه همسایه است.

جالب است بدانید که گرجستان کشوری است که هم آسیایی محسوب می گردد و هم اروپایی، چرا که از دید جغرافیایی این کشور در دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است.

مردم این کشور به زبان های گرجی و آبخازی تکلم می کنند و قریب به ۸۳ درصد از ساکنان آن پیرو مسیحیت ارتدوکس شاخه کریستین می باشند.

واحد رسمی پول گرجستان لاری ( Lari ) می باشد. بهتر است بدانید که گرجستان یکی از زیباترین و دیدنی ترین مناطق جهان از نظر طبیعت محسوب می شود.

نقشه کشور گرجستان

نقشه کشور گرجستان

شهرهای مهم گرجستان

شهرهای مهم گرجستان باتومی، کوتائیسی و سوخومی هستند اما چنانچه قرار باشد شهرهای زیبای گرجستان را نام ببریم می توانیم به تفلیس، مستیا، تلاوی، استپانتسمیندا، متسختا، سیغناقی ( شهر عشق ) ، برجومی، زوگدیدی و نیز اوشگولی اشاره کنیم.

نمایی از شهر تفلیس پایتخت گرجستان

نمایی از شهر تفلیس پایتخت گرجستان

دانشگاه های مهم و معتبر گرجستان

چنانچه قصد دارید که در یکی از دانشگاه های معتبر و مهم گرجستان ادامه تحصیل دهید به شما یکی از دانشگاه های :  دولتی تفلیس، دانشگاه دولتی ایلیا، دانشگاه تکنیکال گرجستان، دانشگاه بین المللی دریای سیاه، دانشگاه دولتی”شوتا روستاولی” باتومی، دانشگاه گرجستان، دانشگاه کشاورزی گرجستان، دانشگاه بین المللی قفقاز و یا دانشگاه دولتی “آکاکی تسرتلی کوتائیسی” را پیشنهاد می کنیم و اگر خواهان ادامه تحصیل در رشته های علوم پزشکی هستید دانشگاه دولتی علوم پزشکی تفلیس گزینه بسیار مناسبی برایتان خواهد بود.

دانشگاه تکنیکال مهندسی

دانشگاه تکنیکال مهندسی

آب و هوای گرجستان

کشور گرجستان از لحاظ آب و هوایی بی همتاست، به گونه ای که در آن واحد در کنار دریای سیاه هوای تابستانی بین نخل ها غالب است علاوه بر این در طبیعت این کشور، در تپه ماهورهای پایکوهی شما رویش علف ها و گل های بهاری زیبا را شاهد خواهید بود نیز در کوهستان ها مه غلیظی همانند ابری که از آن برف و باران می بارد می بینید.

ناهمواری های کشور گرجستان

بیش از ۸۰ درصد خاک کشور گرجستان را تپه ماهورها و کوهستان ها فرا گرفته است. در گرجستان جنوبی فعالیت عادی منوط به زلزله در مناطقی که ساختار آتش فشانی دارند دیده می شود.

آب و هوای کشور گرجستان

آب و هوای کشور گرجستان

پوشش گیاهی

جالب است بدانید که حدوداً ۴۰۰۰ نوع گونه گیاهی در گرجستان وجود دارد. به طور تقریبی یک سوم از خطه گرجستان را جنگل ها تشکیل می دهند که این جنگل ها مهم ترین ذخایر گیاهی این کشور را دارند.

تپه های پایکوهی گرجستان غربی و نیز پوشش سبزی که زمین های هموار کولخیس دارند بسیار غنی می باشد افزون بر این جنگل های درختان بارونده که در خاک های باتلاقی کولخیس رشد کرده اند زیبایی آن را دو چندان نموده است.

انواع متعددی از بلوط اعم از ایبریایی، ایمرتیاتی، هارتوس و همچنین راش، ممرز، شاه بلوط و توسکا به طور متناوب جای خود را به خرمالو، افرا، زبان گنجشک، زیرفون، سیب، گلابی و راش شرقی می دهند.

خوب است بدانید که بیشتر پوشش گیاهی گرجستان را چمنزارهای کوتاه آلپی و گونه هایی که همانند فرش هستند و نیز بلندی ها از ۲۴۰۰-۲۳۰۰ الی ۳۰۰۰-۲۹۰۰۰ از سطح دریا تشکیل می دهند.

دیدن گیاهان کوتاه با گل های زیبا و درشت همچون علف خنازیر، جنتیانای زرد و نیز شقایق قفقازی که در این مکان می رویند روح لطیف شما را می نوازد. البته این را هم بدانید که در کوهستان ها پوشش گیاهی طویل دیده نمی شود.

حیات جانوری

گرجستان جانوران زیادی دارد که از نظر گوناگونی دورنماها بی همتاست. در نواحی آلپی قفقاز بزرگ گونه های مختلفی از بز کوهی و گوسفند زیست دارند. خروس زیبای قفقازی، خروس برفی و زاغی از جمله پرندگانی هستند که در منطقه آلپی لانه ساخته و در نیزارها زندگی می کنند علاوه بر این پرندگان شکاری همچون کرکس ریش دار و عقاب طلایی نیز در این بیشه ها دیده می شوند.

افزون بر این در آب های داخلی گرجستان ماهی های زیادی حیات دارند.

رود متکواری و نیز نهرهای کوچک آن زیستگاه ماهی هایی اعم از ماهی آزاد، اردک ماهی، شاه ماهی، ماهی سفید، ماهی کپور، گربه ماهی و همچنین مار ماهی دریای خزری می باشد. بهتر است بدانید که در رودهای کوهستانی این کشور ماهی های قزل آلای فراوانی دیده می شوند که کمی جای شگفتی دارند.

فرهنگ مردم گرجستان

در ابتدا باید به شما گفت که مردم کشور گرجستان دارای فرهنگ و آداب جالبی می باشند به گونه ای که می توان در خصوص آن یک کتاب با حجم زیاد نوشت. اما در ادامه این نوشتار سعی ما بر این خواهد بود که مختصراً شما را با فرهنگ مردم این کشور آشنا نمائیم.

مردم گرجستان افرادی مهمان نواز و خونگرم هستند و جالب است بدانید که اصلاً مردم این کشور در کل جهان به این صفت نامور می باشند به گونه ای که مردم این کشور مهمانان خود را ارمغانی از سوی پروردگار خودشان می بینند و مهمان را واسطه ای برای برکت بیشتر منازل خود می پندارند.

اشاره به این امر که بانوان در این کشور از شأن و منزلت بالایی برخوردار هستند خالی از لطف نیست به گونه ای که یک خانم در کشور گرجستان در هر سنی و جایگاهی باشد مورد احترام بوده و چنانچه از تحصیلات عالیه برخوردار باشند می توانند نسبت به مردان حقوق بیشتری اخذ نمایند.

لباس های محلی گرجی ها

لباس های محلی گرجی ها

تمامی آداب و رسومی که بر کشور گرجستان حاکم است ترکیبی از سنت هایی می باشد که در گذشته در این کشور وجود داشته است. پیشینه این کشور به زمان های خیلی دور می رسد، بالطبع فرهنگ مردم در این کشور بسیار ریشه دار می باشد.

در خصوص نوعی لباسی که مردم گرجستان می پوشند باید بدانید که در فرهنگ مردم این کشور، لباس یک نوع غرور ملی برایشان محسوب می شود و چنانچه به این کشور سفر کنید خواهید دید که لباس سنتی خود را که چوخا نام دارد به عنوان اولین سوغاتی به شما پیشنهاد خواهند داد.

از دیگر ویژگی های فرهنگی مردم گرجستان ابراز نمودن راحت احساساتشان می باشد به گونه ای که احساسات خود را از کسی پنهان نمی کنند.

چنانچه تصمیم گرفته اید که با گرجستانی ها رابطه کاری ایجاد کنید این نکته را در نظر داشته باشید که مردم این کشور زیاد وابسته به سنت ها نمی باشند و فقط دست دادن با آنها کفایت می کند.

گرجستانی ها در امر ازدواج نیز دارای فرهنگ جالبی می باشند به طوری که آنها خود را در معرض زحمت و سختی قرار نمی دهند.

مراسم های ازدواجشان را بسیار آسان و ساده بعد از به جای آوردن رسوم قانونی ازدواج با گروهی از آشنایان و بستگان خود برگزار می نمایند که بسیار جالب و زیبا می باشد.

زبان رسمی مردم گرجستان

زبان رسمی گرجستان ، زبان گرجی است که به آن زبان کارتولی می گویند. این زبان کمی سخت و قواعد زیادی دارد. چندین حروف الفبا در زبان گرجی وجود دارند که در زبان های دیگر دنیا نیست.

به همین دلیل یادگیری زبان گرجی کمی سخت و طاقت فرسا است. ولی جالب است بدانید که الفبای زبان گرجی جزو یکی از قدیمی ترین الفباهای جهان محسوب می شود.

اگر قصد مهاجرت به گرجستان و زندگی در این کشور را دارید ، یادگیری زبان گرجی الزامی است. زیرا بدون دانستن زبان گرجی نمی توانید با جامعه این کشور ارتباط برقرار کنید.

چون زبان گرجی مشکل است سعی کنید تا از طریق یک آموزگار باتجربه آن را فرا بگیرید. فراگیری این زبان از طریق کتابها و یا جزوات و یا از طریق اینترنت و پکیج های گوناگون کمی مشکل است.

۵/۵ (۱ Review)