باتومی پایتخت توریستی گرجستان : شهر باتومی که در خلیجی طبیعی در کرانه دریای سیاه واقع شده، نه تنها بندری مهم برای تمامی گرجستان بلکه پایتخت توریسم این کشور نیز هست. منظره زیبای کشتی‌هایی که در حال ترک خلیج هستند از باتومی گواه دیدنی‌تر نیز هست. این مکان که توسط شهروندان باتومی، پارک ساحلی نامیده می‌شود ۸ کیلومتر در امتداد مرز دریایی کشیده شده است.

باتومی پایتخت توریستی گرجستان

شهر مدرن و آفتاب‌گیر باتومی هر چند که به بزرگی تفلیس پایتخت گرجستان نمی باشد ولی نماینده همه ارزش‌ها و زیبایی‌های شهرهای ساحلی هزاره سوم منطقه قفقاز است که با هتل‌ه ای لوکس، پذیرای مهمان‌ها و توریست‌هایی از سراسر دنیاست.

این شهر که در کرانه دریای سیاه قرار دارد با پوشش گیاهی چشم‌نواز نیم‌حاره‌ای پوشیده شده است. درختان نخل، سرو، ماگنولیا، خرزهره، بامبو، بوته‌های برگ بو و درختان لیمو و پرتقال در همه جای شهر پذیرای چشمان بینندگان است.

این روزها باتومی در تلاش است تا خود را به عنوان شهری مدرن باز تعریف کند. مردمان شهر عقاید مختلفی در مورد تغییرات انجام گرفته در آن دارند ولی مسلماً همین تفاوت آرا است که موجب ترکیب زیبایی از سنت و مدرنیسم در این شهر شده است. در ادامه با مهم‌ترین جاذبه‌های شهر باتومی بیشتر آشنا خواهیم شد.

نمایی از بندر زیبای باتومی گرجستان

نمایی از بندر زیبای باتومی گرجستان

معرفی بهترین جاذبه های گردشگری شهر باتومی

این شهر که در خلیجی طبیعی در کرانه دریای سیاه واقع شده، نه تنها بندری مهم برای تمامی گرجستان بلکه پایتخت توریسم و گردشگری این کشور نیز هست.

منظره زیبای کشتی‌ های بزرگ و تفریحی که در حال ترک خلیج باتومی هستند از باتومی دید زیباتری را نمایان می کند. بلوار باتومی که توسط مردم محلی این شهر، پارک ساحلی نیز نامیده می‌شود هشت کیلومتر در امتداد مرز دریایی کشیده شده است.

جاذبه های شهری پایتخت توریستی گرجستان

باتومی یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین شهرهای ساحلی دریای سیاه است. اگر به دیدن معماری مدرن علاقه دارید این شهر مطمئنا نظرتان را جلب خواهد کرد.

این شهر در سال‌ های اخیر با سرعت باور نکردنی در حال پیشرفت و توسعه بوده است و اگر در پنج سال گذشته از آن دیدن کرده باشید، تغییرات آن شما را حیرت‌ زده خواهد کرد.

هتل‌ های زنجیره‌ای معروف دنیا هم در مناطق شهری و هم سواحل زیبای آن سر برآورده‌اند؛ اما جالب‌ ترین ساختمان شاید برج دانشگاه فنی و مهندسی باشد که چرخ و فلکی کوچک در بالاترین طبقات آن دیده می‌شود.

پیاده‌روی در طول ساحل و دیدن معماری منحصر به فرد یا مجسمه‌های فراوانی که در طول مسیر سر برافراشته‌اند بهترین راه برای آشنایی با این اقامتگاه ساحلی است.

اینجاست که اصلی‌ ترین رویدادهای زندگی شهری در طول تابستان رخ می‌دهد. این ناحیه از شهر به خصوص در هنگام غروب شلوغ است چرا که توریست‌ های بسیاری از شب‌ های گرم ساحلی لذت برده و به سمت کلوب‌ های متعدد شبانه سرازیر می‌شوند.

ادجارا : ادجارا شامل سواحل دیدنی کاواریتی، سارپی، گونیو و کوبولتی و چند ساحل دیگر است. در فصل تابستان این سواحل توریست‌های زیادی را که از تعطیلات خود لذت می‌برند به خود جذب می‌کند. شهرهای ساحلی ادجارا دارای زیرساخت‌های توسعه یافته و هوای تازه و فرح‌ بخشی هستند.

باتومی قدیم : یکی از قدیمی‌ ترین شهرهای گرجستان باتومی قدیم است که در قرن هشتم بنیان نهاده شده ولی قدمت دهکده باتوس طبق چیزی که در متون تاریخی آمده به قرن چهارم پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد.

تاریخ جالب این شهر، تأثیر شگرفی بر تنوع بافت معماری آن داشته است. تعدادی از ساختمان‌ های تاریخی این شهر در دوران پورتو فرانکو توسط معماران اروپایی بنا شده است. اغلب نقاط تاریخی باتومی قدیم بین بندرگاه و چارباغ شهر واقع شده و شامل ساختمان‌ هایی با معماری و بالکن‌ های زیبا می‌شود.

سواحل زیبای باتومی گرجستان

سواحل زیبای باتومی گرجستان

باتومی قدیم

چارباغ باتومی : ساخت و ساز این پیاده‌روی هفت کیلومتری در سال ۱۸۸۱ میلادی توسط رسلر باغبان و معمار مشهور پروسیایی آغاز شد.

دو سال پس از شروع این پروژه،‌ رسلر دار فانی را وداع گفت و و مایکل دافلون معمار فرانسوی کار ساخت چارباغ را به پایان رساند.

یک معمار اسپانیایی نیز قسمت جدیدی را به این چارباغ افزود. خط ساحلی این چارباغ با خانه‌های ییلاقی و کافه‌ها، رستوران‌ها، مکان‌های بازی کودکان، نیمکت‌ها، مجسمه‌ها و آب‌نماها، زیبایی دوچندان یافته است.

همه این موارد باعث شده تا این چارباغ به یکی از زیباترین جاذبه‌های شهر تبدیل شود.

باغ گیاهشناسی باتومی : باغ گیاهان باتومی دارای یکی از متنوع‌ ترین مجموعه‌ های گیاهی در سراسر دنیاست که در سال ۱۹۱۲ میلادی توسط گیاه‌ شناس سرشناس آندری کراسنوف ایجاد شده است.

این باغ ۱۱۱ هکتاری دارای گیاهانی از آسیای شرقی، آمریکای شمالی، نیوزیلند، آمریکای جنوبی، رشته‌کوه‌های هیمالیا، مکزیک، استرالیا، کشورهای حاشیه مدیترانه و مناطق مرطوب قفقاز است.

بازدیدکنندگان می‌توانند به صورت پیاده یا سوار بر کالسکه از این باغ زیبا دیدن کنند.

پیازا باتومی : پیازا یکی از زیباترین میادین گرجستان است. هتل‌ها، کافه‌ها و رستوران‌های بسیاری در این میدان واقع شده‌اند. طی سال‌های اندکی این میدان به یکی از جاذبه‌های بین المللی تبدیل شده است. پیازا باتومی اخیراً میزبان کنسرت‌ هایی از خوانندگان بین‌المللی نیز بوده است.

باغ گیاهشناسی باتومی

باغ گیاهشناسی باتومی

دانستنی های کاربردی از پایتخت توریسم گرجستان

هیچ کس دقیقاً نمی‌داند که باتومی بخشی از قاره اروپاست یا آسیا، برخی بر این باور هستند که اروپا تا دامنه کوه‌های قفقاز کشیده شده و در نتیجه گرجستان باید بخشی از اروپا باشد. اما بدون توجه به قراردادهای بین‌المللی، گرجستان بیشتر نمایی اروپایی دارد.

از دانستنی‌ های کاربردی دیگر باتومی می‌توان به این موارد نیز اشاره کرد :

در گذشته باتومی بعد از تفلیس سومین شهر بزرگ گرجستان بود ولی طی سال‌های اخیر و با توسعه این شهر، مقام دومین شهر بزرگ گرجستان را نصیب خود کرده است.

قرار گرفتن این شهر در ساحل دریای سیاه علاوه بر آن که آن را به قطب اقتصادی گرجستان مبدل کرده، سواحل زیبا و دلنشینی را نیز در اختیار گردشگران گذاشته؛ دیدن سواحل این شهر زیبا باید در اولویت توریست‌ ها قرار گیرد.

جاذبه های شهر باتومی

پول رایج : گرجستان اخیراً به عضویت ناظر اتحادیه اروپا درآمده ولی از واحد پولی یورو استفاده نمی‌کند. لاری واحد پولی گرجستان است ولی در شهر باتومی اغلب وجوه رایج دنیا مانند دلار و یورو نیز پذیرفته می‌شوند.

زبان: گرجستان زبان رسمی خود را دارد و اگر با آن آشنایی ندارید قطعاً ارتباط با محلی‌ها برای شما دشوار خواهد بود. زبان انگلیسی در میان جوانان باتومی به خصوص در مناطق شهری بسیار رایج است. افراد میانسال اما به زبان روسی تسلط دارند.

مذهب:‌ گرجستانی‌ها مردمی بسیار مذهبی هستند و مسیحیان اغلب با خانواده در مراسم‌ های مذهبی کلیسا حاضر می‌شوند. ۸۰ درصد جمعیت مسیحی ارتدکس و ۲۰ درصد مابقی مسلمان هستند.

تعدادی کلیسا و مسجد با معماری زیبا در مرکز این شهر وجود دارند که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

خانواده: در فرهنگ گرجستانی، خانواده در درجه اول اهمیت قرار دارد و مادر خانواده ماننده الهه‌ای پرستش می‌شود. اعضای خانواده گرجستانی همیشه پشتیبان یکدیگر هستند و برای رفع مشکلات به یکدیگر کمک می‌کنند.

مردم محلی: گرجستانی‌ها خلق و خویی آرام دارند و مطمئناً به صورت خودجوش با شما سر صحبت را باز نمی‌کنند.

اگر می‌خواهید با مردم محلی ارتباط برقرار کنید بهتر است خودتان پیش‌قدم شوید. همه مردم قادر به تکلم به زبان انگلیسی و سایر زبان‌های رایج دنیا نیستند و به همین دلیل ممکن است تمایلی به صحبت نداشته باشند؛ ولی این به معنی آن نیست که گرجستانی‌ها مردمی خون‌گرم و مهربان نیستند.

در صورتی که نتوانند با شما ارتباط برقرار کنند با میوه و چای از شما پذیرایی کرده و با شما عکس خواهند انداخت تا حسن نیت‌شان را نشان دهند.

امنیت در شهر باتومی و شب های آن

شهر باتومی از جمله مکان‌ هایی است که امنیت بالایی دارد و با ورود به شهر گویی به شهرهای اروپا پا گذاشته اید. توریست‌ها حتی می‌توانند از حوالی شهر هم دیدن کرده و بازارهای محلی را ببینند.

گردش در همه شهرهای دنیا در نیمه شب توصیه نمی‌ شود ولی شهر باتومی حتی تا ساعاتی پس از تاریکی هم امنیت نسبی دارد. سطوح جنایت در کشور گرجستان بسیار پایین است ولی بهتر است در مکان‌های توریست‌ پذیر مراقبت‌ های لازم را به عمل آورید. در پاره‌ای از مواقع، جیب‌بری و دزدی از خارجی‌ها و توریست‌ها گزارش شده است.

برای پیشگیری از اتفاقات ناگوار، بهتر است جانب احتیاط را رعایت کرده و گوشی موبایل را با شارژ کامل به همراه داشته باشید و حتی‌الامکان پس از تاریکی هوا به مکان اقامت خود باز گردید.

رقص فواره ها در یکی از پارک های شهر باتومی

رقص فواره ها در یکی از پارک های شهر باتومی

آب و هوای شهر

آب و هوای باتومی نیز تحت تأثیر مجاورت با دریای سیاه در تمام سال معتدل و مطلوب است. بنابراین در زمستان هوا به شدت سرد نیست و در تابستان نیز دمای هوا آزاردهنده نخواهد بود. میانگین دما در زمستان ۵ درجه سلسیوس و در تابستان ۲۵ درجه سلسیوس است.

دسترسی هوایی به شهر

فرودگاه باتومی دومین فرودگاه بزرگ گرجستان است و از مکان‌ های زیادی از سراسر دنیا مانند دوبی، استانبول، کی‌یف و مسکو پرواز می‌پذیرد. شهرهای دیگری نیز مانند لندن، دورتموند، برلین و بسیاری از دیگر شهرهای مهم دنیا به صورت فصلی به باتومی پرواز خواهند داشت.

سایر راه های سفر به شهر

توریست‌ هایی که قصد مسافرت به گرجستان و به خصوص شهر بندری باتومی را دارند باید بدانند که راه‌آهن باتومی نیز با قطارهای مدرن و جدید به تفلیس متصل است. توریست‌ها می‌توانند مسیر ۴ ساعتی تفلیس تا باتومی را فقط با پرداخت ۸ دلار با قطار طی کنند و از مناظر زیبای موجود در طول مسیر نهایت لذت را ببرند.

حمل و نقل عمومی در شهر

تله کابین : در کشور گرجستان خودروها در طرف راست خیابان عبور می‌کنند ولی برخی از آن‌ها دارای فرمان سمت چپ هستند. خودروها از نقاط مختلف دنیا وارد می‌شوند و به همین دلیل بسیار متنوع‌ اند.

تله کابین باتومی از جمله مواردی است که باید حتماً امتحان کنید. با سوار شدن به تله کابین می‌توانید از ارتفاعی نسبتاً زیاد، تمامی شهر و خانه‌ها را زیر پای خود ببینید. در بالاترین ایستگاه این تله‌کابین، مناظری بسیار زیبا از افق شهر را مشاهد خواهید کرد. برای هر بار سوار شدن به تله کابین باید مبلغ ده دلاری هزینه کنید.

آشنایی با فرهنگ غذایی گرجستان

منوی غذایی گرجستان شامل چند مورد از خوشمزه‌ ترین خوراکی‌های دنیاست. غذاهای گرجستانی اغلب با مقدار زیادی نان، کیک و پنیر سرو می‌شوند. در ادامه فهرستی از بهترین غذاهای گرجستانی را معرفی خواهیم کرد.

خاچاپوری: نمی‌توان از گرجستان دیدن کرد و حداقل بیست نوع خاچاپوری را امتحان نکرد. این غذا اساساً نان و پنیری است که به شیوه‌های مختلفی پخته و به صورت داغ سرو می‌شوند. معروف‌ ترین نوع این خوراک هم آدجارولی خاچاپوری است که در باتومی بسیار رایج است.

اوستری: اوستوری گوشت گاوی است که با گوجه فرنگی و سس تند پخته و با گشنیز سرو می‌شود.

نان گرجی: گرجستانی‌ ها به نانوایی معروف‌اند و نان‌ های خوشبو و خوش‌طعمی نیز دارند. تقریباً تمامی خوراکی‌ها در این کشور با نان تازه و گرم سرو می‌شود. این نان‌ها مخصوص زدن در خورشت‌ها هستند.

خینکالی: خینکالی در واقع نسخه گرجستانی دامپلینگ است که به صورت سنتی با گوشت و انواع سبزیجات پر می‌شود؛ ولی انواع پر شده با سیب‌زمینی، قارچ یا پنیر آن نیز وجود دارد.

لوبیو: لوبیو در واقع لوبیایی است که در دیگ رسی با ادویه‌جات مختلف و گاهی با گوشت طبخ می‌شود. لوبیو را می‌توان به عنوان غذای جانبی در کنار غذای اصلی منو سرو کرد.

شکمرولی: این غذا در واقع همان گوشت مرغ است که در شیر و با مقادیر زیادی سیر پخته شده و معمولاً در ماهی‌تابه سرو می‌شود. این غذا نیز مانند اغلب غذاهای گرجستانی برای چندین نفر کافی است.

خینکالی غذای ملی گرجستان

خینکالی غذای ملی گرجستان

تاریخچه شهر باتومی

باتومی تاریخی طولانی و مملو از اتفاقات و حوادث گوناگون دارد. این منطقه در دوران باستان هم بندری مهم تلقی می‌شده و به دلیل موقعیت استراتژیکی که دارد حکمرانان متعددی زمام امور آن را در طول تاریخ به دست گرفته‌اند.

اما مهم‌ترین تغییرات در این شهر بندری در قرن نوزدهم میلادی و زمانی که روس‌ها کنترل آن را به دست گرفته بودند اتفاق افتاد. در آن زمان بود که باتومی به سمت صنعتی شدن پیش رفت و با خط آهن به شهر باکو در آذربایجان متصل شد. حتی امروزه هم می‌توان گلچینی از آثار باقی‌ مانده از آن دوران را در گوشه و کنار شهر مشاهده کرد.

هتل های باتومی

حرف از هتل‌ ها و اقامتگاه‌ ها که در میان باشد شهر بندری باتومی هیچ کم و کاستی نخواهد داشت. برخی از هتل‌ ها و اقامت‌گاه‌ هایی که با توجه به بودجه می‌توان مدت زمان اقامت‌تان را در آنجا بگذرانید از این قرار است.

اگر به دنبال مکانی لوکس هستید هتل‌های رادیسون بلو و هیلتون باتومی بهترین اتاق‌ها را با قیمت نسبتاً بالا در اختیار شما قرار خواهند گذاشت.

در صورت تمایل به اقامت در مکانی با قیمت مناسب هتل اسکای تاور به شما پیشنهاد می‌شود.

هاستل اِوری‌دِی نیز برای کسانی مناسب است که به دنبال صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر هستند. به جز این موارد، هتل‌ها و اقامت‌گاه‌های متعدد دیگری نیز وجود دارند که با کمی جست‌و‌جو به راحتی نیازهای شما را برطرف خواهند کرد.

۵/۵ (۱ Review)